Statystyki cen transakcyjnych mieszkań
w Polsce

Ceny transakcyjne

Cena za m² mieszkania w Top 7

13 375 zł/m²−0,4 % kw/kw−0,2 % r/r
kwiecień 2026 · 3 583 transakcje · Cała Polska: 8 366 zł/m² · zmiany: II kw. 2026
+47,8 %
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

Cena za m² mieszkania w miastach

  • Warszawa
    16 399 zł/m²−0,4 % r/r+53,0 % 5 lat
    I kw. 2026 · 3 719 transakcji
  • Kraków
    15 027 zł/m²+2,2 % r/r+57,7 % 5 lat
    III kw. 2026 · 1 431 transakcji
  • Wrocław
    12 850 zł/m²+4,0 % r/r+56,2 % 5 lat
    II kw. 2026 · 1 193 transakcje
  • Gdańsk
    13 453 zł/m²+3,2 % r/r+46,8 % 5 lat
    II kw. 2026 · 1 319 transakcji
  • Łódź
    7 795 zł/m²−1,8 % r/r+37,5 % 5 lat
    II kw. 2026 · 1 143 transakcje
  • Katowice
    8 280 zł/m²−0,2 % r/r+35,5 % 5 lat
    III kw. 2026 · 647 transakcji
Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (RCN), rynek wtórny

Mieszkania 35-60 m² vs Średnia vs Mediana

Cena za m² · rynek wtórny · II kw. 2026 vs II kw. 2025

Porównanie ceny za m² mieszkań w największych miastach Polski w II kwartale 2026 vs II kwartale 2025. Trzy ujęcia: średnia dla mieszkań 35-60 m², średnia obcięta (bez 1% skrajnych cen) oraz mediana. Dane z aktów notarialnych, rynek wtórny.
Miasto35-60 m²ŚredniaMediana
II kw. 2026r/rII kw. 2026r/rII kw. 2026r/r
Warszawa
I kw. 2026
16 589 zł+0.6%16 971 zł-0.4%16 399 zł-0.4%
Kraków
III kw. 2026
15 110 zł+0.8%15 503 zł+2.5%15 027 zł+2.2%
Wrocław12 968 zł+2.8%12 880 zł+2.6%12 850 zł+4.0%
Gdańsk14 323 zł+3.5%14 385 zł+3.2%13 453 zł+3.2%
Łódź7980 zł-2.8%8159 zł-1.5%7795 zł-1.8%
Katowice
III kw. 2026
8476 zł-0.4%8633 zł-0.1%8280 zł-0.2%

Dane z aktów notarialnych · Średnia obcięta wyklucza 1% skrajnych cen · 35-60 m² = średnia tylko dla mieszkań o metrażu 35-60 m²

DEWELOPERUCH.PL

Jak czytać dane o cenach transakcyjnych mieszkań w polskich miastach

Tabela powyżej zestawia trzy ujęcia ceny: medianę, średnią dla mieszkań 35-60 m² oraz średnią obciętą (po usunięciu 1% skrajnych transakcji z każdej strony). Mediana to wartość środkowa - połowa transakcji była tańsza, połowa droższa. Jest odporna na pojedyncze drogie sprzedaże w segmencie premium, dlatego najlepiej oddaje typową cenę mieszkania w mieście. Średnia 35-60 m² ogranicza zbiór do najpopularniejszego segmentu (kawalerki i mieszkania 2-3-pokojowe), eliminując zniekształcenia ze strony bardzo małych lub bardzo dużych lokali. Średnia obcięta usuwa 1% skrajnych cen z góry i z dołu - wynik pośredni między medianą a klasyczną średnią arytmetyczną.

Dlaczego ceny transakcyjne, a nie ofertowe?

Ceny ofertowe to oczekiwania sprzedających z portali ogłoszeniowych - często zawyżone o kilka procent. Ceny transakcyjne pochodzą z aktów notarialnych i pokazują realne kwoty, jakie kupujący zapłacili. Nasze dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) - rządowego rejestru prowadzonego przez starostów na podstawie aktów notarialnych. To najbardziej wiarygodne źródło informacji o realnych cenach mieszkań w Polsce.

Powiaty i miasta

Powiat / miastozł/m²r/rTrans.
Warszawamiasto16 399I kw. 2026-0,4%14 563
Krakówmiasto15 027III kw. 2026+2,2%6120
Wrocławmiasto12 850+4%5460
Gdańskmiasto13 453+3,2%5110
Łódźmiasto7795-1,8%4660
Poznańmiasto11 515-4,1%4094
Katowicemiasto8280III kw. 2026-0,2%3142
Szczecinmiasto9806+6,1%2968
Lublinmiasto10 321+2,2%2583
Bydgoszczmiasto7804IV kw. 2025+7,4%2505
Białystokmiasto9800-0,2%2048
Gdyniamiasto11 900III kw. 2026+5%2018
Olsztynmiasto9541III kw. 2026+6,2%1675
powiat poznańskipowiat9804III kw. 2026+6,9%1672
Rzeszówmiasto10 457III kw. 2026+3%1626
Toruńmiasto8980I kw. 2026+3%1448
Bytommiasto4514III kw. 2026+2,5%1315
powiat wejherowskipowiat9434+1,7%1297
Kielcemiasto8845+0,8%1152
Sosnowiecmiasto5911III kw. 2026+5,8%1099
Gliwicemiasto6789IV kw. 2025-0,7%1080
powiat piaseczyńskipowiat12 507+5,3%1067
Zabrzemiasto5163I kw. 2026-0,9%1051
Elblągmiasto7137III kw. 2026+1,9%999
Zielona Góramiasto8659I kw. 2026+6,2%977
Mediana zł/m² i r/r: II kw. 2026 - ostatni pełny kwartał powiatu lub miasta, jak kafle „Mediana za m²” i „Zmiana ceny” na jego stronie; inny kwartał podpisany pod medianą, r/r wobec tego samego kwartału rok wcześniej. Ranking i liczba transakcji: ostatnie 12 miesięcy powiatu lub miasta z danymi, jak kafel „Ostatnie 12 mies.”.
Synteza · najświeższe pełne kwartały

Co pokazują dane z największych miast Polski

Transakcje
9452
w 6 miastach, ostatni pełny kwartał każdego
Średnia cena/m²
13 736 zł
+0,9% r/r
Najdrożej
Warszawa
16 399 zł/m² · I kw. 2026
Najtaniej
Łódź
7795 zł/m²

Wśród 6 największych miast w Polsce w ostatnim pełnym kwartale każdego z nich (II kw. 2026; Warszawa - I kw. 2026; Kraków, Katowice - III kw. 2026) odnotowaliśmy łącznie 9452 transakcji mieszkaniowych z aktów notarialnych. Różnica między najdroższym a najtańszym miastem na tej stronie sięga 110,4%.

Najsilniejszy wzrost ceny za m² rok do roku notuje Wrocław (+4,0% względem tego samego kwartału rok wcześniej). W tym samym czasie w Łodzi mediana spadła o 1,8%.

Średnia cena za m² mieszkań 35-60 m² najwyraźniej rozjeżdża się z medianą rynku w Gdańsku - segment małych mieszkań jest tam droższy w przeliczeniu na m² o 6,5% niż typowe mieszkanie w mieście.

Rejestr Cen Nieruchomości · rynek wtórny ·

Najczęściej zadawane pytania

Skąd pochodzą dane o cenach mieszkań?

Z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) - rządowego rejestru prowadzonego przez starostów powiatowych na podstawie aktów notarialnych. RCN zawiera kwoty rzeczywistych transakcji, daty zawarcia umów, metraże i lokalizacje. To najbardziej wiarygodne źródło informacji o cenach mieszkań w Polsce - nie ogłoszenia, nie deklaracje sprzedających, tylko udokumentowane akty notarialne.

Czym mediana różni się od średniej?

Mediana to wartość środkowa - połowa transakcji była tańsza, połowa droższa. Średnia może być zawyżona przez pojedyncze, bardzo drogie sprzedaże (np. apartamenty premium). Dlatego do porównań rynkowych częściej używamy mediany lub średniej obciętej (bez 1% skrajnych cen) - obie są odporne na pojedyncze odchylenia.

Dlaczego ograniczacie segment do mieszkań 35-60 m²?

35-60 m² to najpopularniejszy segment polskiego rynku mieszkaniowego - kawalerki i mieszkania 2-3-pokojowe. Ograniczenie metrażu pozwala porównywać podobne nieruchomości między miastami. Bez tego ograniczenia mediana z miasta z dużym udziałem apartamentów premium byłaby zawyżona względem miasta z dominującym budownictwem standardowym.

Jak często aktualizujecie dane?

Powiaty publikują dane RCN nieregularnie i częstotliwość zależy to od konkretnego urzędu. Nasze automaty pobierają nowe rekordy z chwilą ich publikacji, więc statystyki na stronie zawsze odpowiadają najnowszym dostępnym informacjom z aktów notarialnych.